Eclipse vs NetBeans

+9 oy
19 Mart 2015 busraakcan Uzman Yardımcısı (2,120 puan)   sordu
Hangi geliştirme çevresi daha başarılı ? Siz hangisini kullanıyorsunuz ?

4 Cevap

+14 oy
20 Mart 2015 Abdullah Kıdemli Uzman (10,560 puan)   cevapladı
20 Mart 2015 busraakcan seçti
 
En İyi Cevap
Merhaba,

İki geliştirme çevresi de kendi sistemlerini kurgulamış ve başarısını ispatlamış programlardır. Eclipse biraz daha geliştiriciyi özgür tutarak ihtiyacı olan eklenti, paket, yama vesaire ihtiyaçlarını kendi isteğine göre revize edebilir, düzenlemesini yapabilir. Java SE veya Java EE projeler için en çok tercih edilen IDE'dir. Kurulum esnekliği sayesinde tek ide birden fazla kurulum dosyasına da sahip olabilir. Yani Java SE için Eclipse mevcutken Java EE için gerekli kaynakları edinip içerisine entegre edebilirsiniz. Bununla beraber görsel tasarım eklentileri, veritabanı sınıflarıyla ilgili komponentler ve Java FX gibi sonradan takviye edilebilen güzel teknolojilerde altyapı olarak uygundur.

NetBeans ise tamamıyla geliştiriciyi uğraştırmamak üzerine kurulmuş ve bütün paketlerin hazır olarak geldiği bir geliştirme çevresi. Tabii Eclipse'e göre bir çok eksiği bulunuyor. IDE donmalar yaşayabiliyor ve bu yüzden "Restart IDE" eklentisine ihtiyacı var ama yine de ortalamanın üzerinde bir geliştirme çevresi. Bir çok web geliştiricinin tercihi de bu yönde.

Bu bağlamda, bir geliştirme çevresi seçerken yine geliştiricinin tercihleri ön planda. Geliştiricinin beklentileri ve istekleri doğrultusunda doğru bir ide seçimi yapılabilir. Buna ilave olarak, bütün ide'lerin kullanımını ve avantajlarını bilmekte gerekiyor. Çalışacağınız firmanın projelerini geliştirdiği ide'ye ayak uydurmak durumunda kalacaksınız. Bu yüzden olabildiğince bütün ide'lerle uğraşın ve en konforlu bulduğunuzla yola devam edin. Belli mi olur, belki gittiğiniz firma başka bir ide kullanıyordur ve sizin tavsiyelerinizle köklü bir değişikliğe bile gidebilirler.
–5 oy
19 Mart 2015 teaprogrammer Uzman Yardımcısı (1,720 puan)   cevapladı
NetBeans daha başarılı Eclipse çıldırtır
+8 oy
19 Mart 2015 Glassware Uzman Yardımcısı (1,190 puan)   cevapladı
Kesinlikle idea kullanmalısın idea kullandıktan sonra netbeans ve eclipse kullanacağını sanmıyorum
+6 oy
20 Mart 2015 Kamilklkn Stajyer (660 puan)   cevapladı
Ben php,html,css gibi script dilerin de notepad++ kulanıyorum android icin eclipse ama son zamanlarda android studio rüzgarı esiyor.
...