c++ struct fonksiyonu

–3 oy
21 Mart 2015 misafir   sordu
21 Mart 2015 mstfergl düzenledi
Merhaba arkadaşlar, console da saat:dakika:zaman şeklinde girilen ifadenin saniyesini hesaplayan basit bi program yapmam gerekiyor. struct zaman adında bir yapım var ve içinde saat,dakika,saniye,saniye hesabı adında değişkenlerim var strtok kullanmadan yaptım ancak ':' olmadan da sonuç buluyor o yüzden strtok kullanmam gerek internetten araştırdım hepsinde mainde girilmiş sonra strtokla ayrılmış ancak benim dışarıdan girdiğim değerler ayrılmalı ve işleme sokulmalı yardımcı olabilir misiniz?

struct Zaman
{
    int saat;
    int dakika;
    int saniye;
    long toplam_saniye;
};
typedef Zaman zmn;
int _tmain(int argc, _TCHAR* argv[])
{
    zmn time;
    setlocale(0,"tr");
    char zaman[8];
    char *ptr_zaman;
    int dizi[3];
    printf_s("Saat:Dakika : Saniye şeklinde zamanı giriniz : %d%d&d",time.saat,time.dakika,time.saniye);
    
    ptr_zaman=strtok(zaman,":");
    while (ptr_zaman!=NULL)
    {

    }
    system("pause");
    return 0;
}

1 cevap

+3 oy
22 Mart 2015 venayvazeçayld Uzman Yardımcısı (3,870 puan)   cevapladı
5 Nisan 2015 Tahsin Dalman seçti
 
En İyi Cevap
Ödevlerinizi kendiniz uğraşarak yapmalısınız yeteri kadar araştırma yapmamışsın bence aynı ödevi bende yaptım ve internette yeterli örnekler, kaynaklar vs. mevcut biraz uğraşman gerekli.

klavyeden okuduğun değeri parçaladıktan sonra atılan dizide arama yaparak null gelene kadar olan karakterleri saat dakika ve saniye olarak başka karakter dizilerine atayıp tip dönüşümü yap sonra struct içindeki integer değerlere atayıp formülü uygula sonuca ulaşırsın ve char zaman[8] 8 elemanlı yapma 123:343:3563 gibi bir değer girilirse out of bound hatası alırsın diziyi biraz daha büyült ya da girilen string in uzunluğu kadar yap
...