Intellij idea mı Eclipse mi?

+6 oy
21 Mart 2015 A. Kamil   sordu
Bugün bir muhabbette eclipse'in yavaş olduğunu ve intellij ideanın daha hızlı olduğunu söyleyenler oldu. Daha iyi diyolar ama eclipse bedava. Diğeri ise paralı. Bense daha bu işi öğrenmeden, para kazanmadan bunun parasını nasıl verecem? Babamdan isteyemiyorum. Yardım edin, ne yapayım? Eclipse gerçekten kötü mü yoksa başka ücretsiz güzel şeyler var mı?

4 Cevap

+14 oy
23 Mart 2015 Abdullah Kıdemli Uzman (10,560 puan)   cevapladı
 
En İyi Cevap
Eclipse kapsamlı ve detaylıdır. Uzmanlar, ihtiyaç analizini yaptıktan sonra kendilerine göre optimize edebilirler. Eclipse bu yüzden İleri Düzey geliştiriciler için vazgeçilmezdir. İhtiyacı olmayan her şeyi atabilirler. Bunun yanı sıra birden fazla Eclipse kurulabilir ve eş zamanlı çalıştırılabilir. (Çalışması portable prensibine göre olduğu için sıkıntı yaşanmaz) Bunun yanı sıra gelişmiş marketplace ve eklenti çeşitliliği ile bir çok kişi için vazgeçilmezdir. Yavaşlığından bahsedilir ama diğerleriyle mukayese edildiğinde, her koşulda onların üstünde yer alır.

NetBeans ve Intellij Idea ise biraz daha yenilikçi ve yazılım geliştiricinin işini kolaylaştırma niteliği taşır. Tabi bu da haddinden fazla tembellik getirdiği gibi, çözüm üretme algoritması ve gerekli takviyeleri, hataları araştırma, anlama ve çözme yeteneklerini ciddi oranda kısıtlıyor. NetBeans biraz daha aç-kullan şeklindedir. Intellij Idea ise temelleri sağlam gelen ama ücretli bir yazılım. Intellij Idea konusuna çok fazla detaylı bir iniş yapamayacağım çünkü çok fazla kullanma fırsatım olmadı. Lakin Eclipse'in bir heyeti, geliştiricileri ve birliği olduğu için ciddi bir güce sahip. Kâr amacı gütmeyen bir vakıf ürünü olması da farklı niyetlerinin olmadığını gösterir.

Toparlamak gerekirse; İhtiyacınızı ve ne yapmak istediğinizi netleştirip, bilmeniz gerekenleri de tecrübe ederek öğrenmeniz en avantajlısıdır. Eğer NetBeans kurmadan önce Eclipse kurarsanız, Eclipse'in gücünü ve size verdiği opsiyonu göremezsiniz. Aksine, bu ne iğrenç bir şey böyle? ve benzeri tepkimeleri de verebilirsiniz. Yapmanız gereken şey hepsini indirip aynı şeyleri üçünde de yapmaktır. İnternetten örnek bir kod bulun ve ekranın yarısına onu açın diğer yanda da editörleri sırasıyla açarak aynı kodu yazın. Kullanım kolaylığı, performans, erişim ve sizin kriterlerinize göre test edin, kararı siz verin.
+7 oy
22 Mart 2015 abdullahcok Stajyer (710 puan)   cevapladı
22 Mart 2015 abdullahcok düzenledi
Profesyonel Javacılar Eclipse kullanıyor. Ben Java'yı tamamen kavrayana kadar NetBeans IDE kullanmayı ve sonrasında Eclipse'e geçmeyi düşünüyorum. Ayrıca Java'ya hakim arkadaşlar daha net cevap vereceklerdir.
+1 oy
22 Mart 2015 venayvazeçayld Uzman Yardımcısı (3,870 puan)   cevapladı
kesinlikle intellij idea profesyonel javacılar şunu kullanır bunu kullanır diyoloğuna hiç gerek yok aslında deneyip kendin karar verebilirsin kullanım kolaylığı ve piyasa da en çok kullanılan dersen intellij idea dır büyük şirketler (örn:toyoya)
+10 oy
27 Mart 2015 bayramish Uzman Yardımcısı (2,280 puan)   cevapladı
Ayrıca Intellij idea ve diğer jetbrains araçlarını

https://www.jetbrains.com/student/

adresine, üniversitenin vermiş olduğu mail adresini yazarak ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
...