Android hakkında

+15 oy
30 Mart 2015 Redo Uzman Yardımcısı (1,850 puan)   sordu
Java bilmeden android geliştirebilir miyim? Geçen birisi java bilmeden geliştirdiğini söyledi. Doğru mu?

4 Cevap

+16 oy
2 Nisan 2015 Abdullah Kıdemli Uzman (10,560 puan)   cevapladı
2 Nisan 2015 Redo seçti
 
En İyi Cevap
Merhaba,

Android platformunda koşabilecek uygulamalar geliştirmek için Java bilmenize gerek yoktur. Temelde ihtiyacınız olan her şeyi Java ile kolaylıkla çözebilirsiniz fakat günümüzde bir çok kurumsal firmanın ihtiyacı olan mobil ve dijital tanıtım, talepleri de bu doğrultuda arttırdı. Java ile geliştirmeyen yazılım firmaları da bu pazarda yerini korumak adına, bir takım uyarlamalar yaparak uygulamalarını Android'de çalıştırmayı başardı. C# ve Windows'un merkezindeki yazılım geliştirmeler için Xamarin, Benim ilk programlama dilim olan Pascal'ın yeni sahibi Embarcadero'nun XE5 ve üzeri sürümleri, Motorola ve Blackberry için dahi komponentleri olan nice firmalar bulunuyor. Fakat unutmamakta fayda var; Android'in içerisinde koşturulan uygulamaların hepsi sanal makine prensibi ile çalıştığı ve Java'nın dizaynı olsun, Android'in Java ile geliştirilmesi olsun, ve daha bir çok sebep olsun, Java ile Android geliştirmek her zaman için en avantajlı ve sağlıklı olanıdır.

Java ile geliştirirken özgürlük sınırınız olmayacaktır fakat diğerleri için bunu söyleyemem. En temel farklılık şüphesiz ki Manifest'tir. Diğer programlama dilleri bu alanları sizin kodlarınıza ve isteklerinize göre revize ettiği için, sizin oluşturmanıza engel olup, kendisi otomatik olarak oluşturuyor. Buna ek olarak çok küçük bir uygulama dahi çok ciddi alanlar kaplayabiliyor. Pascal tabanında minik bir uygulama yazmıştım. Muadillerinin boyutu 1-2 mb iken benim yaptığım uygulama 6 mb boyutundaydı. Aynı uygulamayı Java ile Android geliştirerek yaptığımda ise 1 mb'a düşürmüştüm. İyi günler dilerim.
+5 oy
31 Mart 2015 venayvazeçayld Uzman Yardımcısı (3,870 puan)   cevapladı
Doğrudur, yapabilirsin.

Öncesinde java bilmek bazı basamakları atlaman konusunda yardımcı oluyor sadece
+5 oy
31 Mart 2015 bayramish Uzman Yardımcısı (2,280 puan)   cevapladı
python bilirsen geliştirebilirsin

https://code.google.com/p/python-for-android/
+1 oy
27 Nisan 2015 puremoment Stajyer (610 puan)   cevapladı
Native uygulama geliştirmek istiyorsan Java kullanmalısın.Diğerleriyle geliştirdiğin uygulamalar native tadı vermez.

Neden native uygulama dersen:
Uygulamanda akıllı cihazının birtakım donanımsal özelliklerini(sensörler,kamera,dosya upload ekranı vs.) kullanmak isteyebilirsin.Bu yüzden uygulamanın native olması lazım.
...