Algoritma Canavarları 4

+3 oy
17 Nisan 2015 mstfergl Uzman Yardımcısı (4,700 puan)   sordu

Algoritma Canavarları yarışmamızın 4. sorusu ile karşınızdayız. Bu seferki ödülümüz 5000 puan olacak. Yarışma hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Yarışma süresi 48 saattir. Pazar günü 24.00'da yarışma sonlandırılacaktır. Bu süre içerisinde yazılan ilk doğru cevap puan ödülünü almaya hak kazanır.

Soru

3x3 şeklinde bir matris düşünülecek. Bu matrisin elemanları {0,1,2,3,4,5,6,7,8} şeklindedir. "0" elemanı boşluğu temsil edecektir. Ve 2 boyutlu matrise dizilecektir. Matrisin düzgün dizilmiş şekli aşağıda verilmiştir. Dışarıdan bu elemanları içeren rastgele dizilmiş 2 boyutlu bir dizi  girilecek ve aşağıda verilmiş şekle gelmesi için bir fonksiyon yazılacak. Bu fonksiyonun şartları : 

  • Toplam hamle sayısını verecek.
  • Başka bir sıralama algoritması içermeyecek.
  • Ve her adımda boşluk kullanılarak hareket edilecek.

 Matrisin dizilmesi gereken ve adımları gösteren örnek aşağıda verilmiştir. 3. adımın sonunda oluşan matris dizimi istenilen durumdur. 

1 cevap

+1 oy
20 Nisan 2015 mstfergl Uzman Yardımcısı (4,700 puan)   cevapladı
20 Nisan 2015 mstfergl seçti
 
En İyi Cevap

Merhaba, Algoritma Canvarları kategorimizin 4. sorusunu geçtiğimiz cuma akşamı paylaşmıştık. Doğru bir yanıt gelmedi. Sorunun doğru cevabını ve çalışma mantığını bu siteden bulabilirsiniz. Cuma gecesi Algoritma Canvarları 5 ile karşınızda olacağız. İlginiz için teşekkür ederiz.

...