Oyun programlamak?

+20 oy
19 Mart 2015 misafir   sordu
Gamemaker kullandım. Unity kullanmak istiyorum. Unity dışında iyi oyun motorları yokmu(unreal dışında), yoksa unity kullanmayı ve scriptleri kendimin yaazmasını nasıl sağlayabilirim?

5 Cevap

–5 oy
19 Mart 2015 Velihan   cevapladı
bu programlar dışında küçük çaplı oyun motorları var ama sıralamaya bakıldığında  1.Unreal engine 2.Unity 3.Cry engine olarak geçiyor.Cry engine kullanabilirsin program ücretsizdir programla birlikte forest adlı büyük bir harita vermekte onu inceleyerek kendini geliştirebilirsin unity'e gelince kodlamada javascript veya c# kullanılmakta bildiklerim bu kadar iyi günler :D
+4 oy
29 Mart 2015 mehmeterozkan Uzman Yardımcısı (2,490 puan)   cevapladı
aynı zamanda unity3d ve 2D ile  scriptler zaten sana ait şekilde oyun yazabilirsin. piyasayı araştırırsan zaten görürsün cogu oyun ya eclipse AndEngine yada Unity3D ile yapıyor. Kullanım şeklide en basit sun Unity3D. Başarılar
+3 oy
30 Mart 2015 misafir   cevapladı
CryEngine kullanabilirsin.
+13 oy
30 Mart 2015 Abdullah Kıdemli Uzman (10,560 puan)   cevapladı

Unity 3D işini görecektir. Gelişmiş düzey projeleri yapabilmek için öncelikle temel oyun algoritmasını ve projelerde kullanacağın kütüphanelere hakim olman gerekiyor. GameMaker Studio ile temeli öğrenebilirsiniz. İleri düzey bir oyun motoru istiyorsanız Fox Engine veya Cry Engine hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

0 oy
3 Nisan 2015 molcay Kıdemli Uzman (12,350 puan)   cevapladı
Aslına bakarsan bu soru birazda hangi ortam için oyun geliştirmek istediğine bağlı. Örneğin Cryengine programı kullanarak oyun geliştirebilirsin ama masaüstü oyunları olur bunlar. Ayıca Cryengine oyunu satışa çıkartmak istediğin zaman destek de veriyor yanlış bilmiyorsam. Unreal Engine biraz karmaşık galiba o yüzden Unreal dışında bi öneri istemişsin ama karmaşık genelde güçle birlikte gelir masaüstü oyunların çoğu için bunlar en iyileri(en azından bildiğim ve denediğim). Mobil ve Web platformunu düşünecek olursak O konuda Unity açık ara bi farkla önde. Andengine libGDX mobil platform için (özellikle Android) güçlü oyun motorları. Tabi iş bu kadarlada bitmez genelde bide bu tip oyun geliştirme ortalmarı ve oyun motorları farklı programlama dilleri isterler. Acaba hangisini biliyorsun yada hangisi daha kolay gibi sorular çıkıyor bu durumdada. Android için geçerli çoğu oyun motoru AndEngine ve libGDX de dahil olmak üzere java bilgisi isterler. Unity yine bu konuda bi adım önde gibi hem javascript hem c# desteği bulunuyor yanlış bilmiyorsam. Yukarıda bahsettiğim programları (ve oyun motorlarını) kısa sürede olsa denemişliğim var ve önerim Unity yönündedir(Unity çoğu platformu destekler Masaüstü, Web ve Mobil gibi).
...